Používejte cyklistické přilby!

Něco málo o naší hlavě a cyklistických přilbách

Cyklistické přilby jsou pro všechny jezdce.Vážná cyklistická nehoda se může stát komukoli, kdykoli, kdekoli a v jakékoli rychlosti. Rodiče si mohou myslet, že jejich děti jsou v bezpečí, když jezdí pouze v sousedství (blízko domu). Ale výzkum nám říká, že většina vážných cyklistických nehod se přihodí na klidné sousední ulici. Toto platí zvláště pro děti. Většina všech smrtelných nehod cyklistů se stalo v obytných oblastech.

Kromě toho, dokonce jednoduché chyby vedou k vážným zraněním. Jedno ze čtyř vážných

cyklistických zranění je zranění hlavy. V polovině všech cyklistických nehod je zasažena jezdcova hlava – buď střetem s autem, dlažbou nebo obrubníkem. Nehody mohou snadno způsobit poškození mozku nebo lebky.

Český cyklistický svaz nás informoval, že mládežnická kategorie do 18 let a kategorie cyklistů pod 23 let má povinnost používat cyklistické přilby. Kategorie cyklistů ELITE (dříve profesionálové) tuto povinnost nemají, ale používají je. Od etapových závodů až po mistrovství světa a národní tour (Giro d´Italia, Tour de France a Vuelta a Espaňa), což jsou největší profesionální závody v cyklistickém sportu, závodníci přilby používají. Terény na těchto mezinárodních závodech jsou velmi náročné a velmi nebezpečné zvláště na některých úsecích (sjezdy, závěrečné spurty…).

 

Váha cyklistické přilby je rovněž důležitá. Měla by být lehká, aby nebyl zatěžován krk cyklisty. Těžká přilba je při dlouhých jízdách zbytečnou zátěží, a navíc způsobuje křeče v zátylku. Hmotnost cyklistických přileb pro děti by neměla přesáhnout hranici 200 g a u dospělých 300 g.

Dnes mají cyklisté v obchodech možnost širokého výběru cyklistických přileb a mohou si koupit takovou, která jim vyhovuje

Kolik cyklistická přilba stojí?

Cyklistické přilby jsou v porovnání s cenou jízdního kola cenově přijatelné. Dětem udělá dobrou službu přilba již v hodnotě kolem 500,- Kč. Dospělí si mohou koupit kvalitní přilbu již v hodnotě kolem 1000,- Kč. Nikdy nezapomínejme, že to co cyklistická přilba ochraňuje nelze ocenit - život a budoucnost cyklisty!

 

http://www.kola-dema.cz/category/prislusenstvi/prilby/902

 

zdroj: www.ibesip.cz

Co je u nás nového